Pro Torpedo, udruga za promicanje i očuvanje riječke industrijske baštine
poziva na sudjelovanje na 10. međunarodnoj konferenciji o industrijskoj baštini
koja će se 16. i 17. listopada 2025. godine održati u Rijeci.
Kruna dvadesetogodišnjeg rada udruge Pro Torpedo koju smo obilježili 2024. godine svakako je planiranje i organizacija jubilarne 10. međunarodne konferencije o industrijskoj baštini. U dvadeset godina stalo je mnogo toga vođeno željom za istraživanjem i valorizacijom ponajviše lokalnog industrijskog nasljeđa. Organizacijom tribina, velikim brojem što stručnih, što znanstvenih radova, izdavačkom djelatnošću, a posebice organizacijom međunarodnih skupova pokazala se ozbiljna namjera za ukazivanje na značaj industrijske baštine. Dugogodišnji rad rezultirao je prepoznavanjem važnosti pojedinih nekorištenih tvorničkih pogona, ukazivanjem na preventivnu zaštitu i zaštitom određenih lokacija, te uspostavom i održavanjem lokalnih i međunarodnih kontakata stručnjaka iz polja industrijskog nasljeđa.
Rijeka ima zadovoljstvo ugostiti stručnjake čiji je interes industrijsko nasljeđe. Posebice raduje što se radi o jubilarnoj desetoj međunarodnoj konferenciji čime se pokazuje kontinuitet važnoga rada u istraživanju, valorizaciji i prezentaciji te vrste nasljeđa.
Glavna tema ovogodišnje konferencije je Luke i pristaništa na morima, rijekama, jezerima i kanalima. Prijašnje su teme bile posvećene torpedistici, graditeljskom nasljeđu, brodogradnji, čovjeku i industriji, pa i projektima obnove industrijskog nasljeđa, a ovoga se puta okrećemo temama koje su odredile razvoj gradova uz mora, rijeke, jezera i kanale.
Veselimo se organizaciji jubilarne konferencije koja će zasigurno, kao i prethodne, donijeti nova saznanja, istraživanja i teme, jednako važno kao što će iznjedriti nova poznanstva, suradnje i prijateljstva!
Glavna tema: Luke i pristaništa na morima, rijekama, jezerima i kanalima s podtemama:
Izgradnja teretnih i putničkih luka i gradova uz luke
Lučka graditeljska baština (gatovi, lukobrani, lučke dizalice i ostala sredstva za manipulaciju tereta i putnika u lukama, lučka skladišta,…)
Teretni i putnički promet (struktura/vrsta tereta, ishodišta i krajnja odredišta tereta i putnika koji koriste određenu luku,…)
Trgovinski plovni putevi i kanali
Svjetionici i drugi objekti sigurnosti plovidbe na plovnim putevima i u lukama
Lučko radništvo, sindikati lučkih radnika
Obrazovanje lučkih radnika i drugih srodnih djelatnosti u lučkom sektoru
Djelatnosti pratećih državnih institucija u lučkom sektoru: lučke kapetanije, carina, lučka uprava, pomorska granična policija, zdravstvene/veterinarske/fitosanitarne inspekcije
Željeznička i cestovna infrastruktura na lučkim područjima, kao i kopneno povezivanje luka sa zaleđem, utjecaj izgradnje kopnenih prometnica na razvoj luka…
Nematerijalna lučka baština (vještine u radu s dizalicama i drugim lučkim transportnim sredstvima, izrada priručnih sredstava za manipulacije s teretom, formiranje grupa radnika za manipulacije s teretom u brodskim i kopnenim skladištima, krcanje i slaganje tereta na brodu i u lučkim skladištima, lučka terminologija,…)
Sociologija luka – specifičnosti života u lučkim gradovima
Brodovi, brodogradilišta i remontni zavodi
Nerealizirani projekti luka i pristaništa
Luke posebne namjene (specijalne)
Marine, luke nautičkog turizma
Mornarička i torpedna baština
Opće teme o materijalnom i nematerijalnom industrijskom naslijeđu vezane uz urbanizam, arhitekturu, infrastrukturu, promet, strojeve, teoriju i edukaciju, radništvo.
Više informacija možete pronaći u Prvom pozivu.